TERMINY 2018

KONTAKT  Wojtek Jakubowski   tel : 603 129 363  

                  REJSY ŻEGLARSKIE  MAZURY 2018  TERMINY

Stan na 15 stycznia 2018 r.

017 stycznia Terminy 2018

ZAPISZ SIĘ Terminy 2018 CENNIK 2018 OPIS REJSU  KONTAKT

 Zobacz nas na Facebooku       Filmowy Zwiastun Rejsu
 
KOMODOR jest to zwyczajowa nazwa pełnionej funkcji, a nie stopień wojskowy marynarki wojennej.
Przyjęliśmy takie nazewnictwo funkcji, zgodnie z tradycją Łódzkiego Harcerstwa Wodniackiego, bo tytuł zgodny z Ustawą o Żegludze Śródlądowej brzmiałby bardzo groteskowo …. KIEROWNIK REJSU…
Historia stopnia Komodor :
W epoce żagla w Royal Navy była to nazwa pełnionej funkcji a nie rangi/stopnia, nadawana tylko na czas dowodzenia kilkoma okrętami (dowódcy zespołu, minimum dwóch jednostek), Nie dało się być komodorem jednego okrętu !
Aby pełnić funkcję komodora, nie trzeba było mieć wojskowego stopnia komandora.
Początki nazwy sięgają 1652 roku, gdy Holendrzy, podczas wojny z Brytyjczykami uznali potrzebę utworzenia stopnia dla oficerów dowodzących kilkoma jednostkami, jednak nie chcieli mianować więcej admirałów, aby uniknąć płacenia adekwatnego do stopnia admirała uposażenia. W 1689 roku Wilhelm III Orleański wprowadził ten stopień do floty brytyjskiej. W późniejszym okresie (aż do pierwszej połowy XX wieku) tytułu komodora zaczęto również używać jako tytułu grzecznościowego najstarszego kapitana danego armatora w flocie pasażerskiej lub handlowej.
W czasie wojny secesyjnej w marynarce USA używano go jako tytułu honorowego dla oficerów nieposiadających stopnia admiralskiego, a dowodzących czasowo zespołem co najmniej dwóch jednostek.
W latach 1862 -1899 tytuł komodora był oficjalnym stopniem wojskowym w Marynarce Stanów Zjednoczonych. Status ten przywrócono również na krótko w okresie drugiej wojny światowej. W Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych nie jest już używany.