TERMINY 2017

Sprawdź LAST MINUTE :)

KONTAKT wyłącznie telefoniczny ;  Wojtek Jakubowski   tel : 603 129 363  

                 Letnie REJSY ŻEGLARSKIE  ( MAZURY ) 

Stan na 5 sierpnia 2017 r.

5 sierpnia TERMINY_CENY sierpień najniższe 2017

ZAPISZ SIĘ Terminy 2017 CENNIK 2017 OPIS REJSU  KONTAKT

 Zobacz nas na Facebooku       Filmowy Zwiastun Rejsu
 
KOMODOR jest to zwyczajowa nazwa pełnionej funkcji, a nie stopień wojskowy marynarki wojennej.
Przyjęliśmy takie nazewnictwo funkcji, zgodnie z tradycją Łódzkiego Harcerstwa Wodniackiego, bo tytuł zgodny z Ustawą o Żegludze Śródlądowej brzmiałby bardzo groteskowo …. KIEROWNIK REJSU…
Historia stopnia Komodor :
W epoce żagla w Royal Navy była to nazwa pełnionej funkcji a nie rangi/stopnia, nadawana tylko na czas dowodzenia kilkoma okrętami (dowódcy zespołu, minimum dwóch jednostek), Nie dało się być komodorem jednego okrętu !
Aby pełnić funkcję komodora, nie trzeba było mieć wojskowego stopnia komandora.
Początki nazwy sięgają 1652 roku, gdy Holendrzy, podczas wojny z Brytyjczykami uznali potrzebę utworzenia stopnia dla oficerów dowodzących kilkoma jednostkami, jednak nie chcieli mianować więcej admirałów, aby uniknąć płacenia adekwatnego do stopnia admirała uposażenia. W 1689 roku Wilhelm III Orleański wprowadził ten stopień do floty brytyjskiej. W późniejszym okresie (aż do pierwszej połowy XX wieku) tytułu komodora zaczęto również używać jako tytułu grzecznościowego najstarszego kapitana danego armatora w flocie pasażerskiej lub handlowej.
W czasie wojny secesyjnej w marynarce USA używano go jako tytułu honorowego dla oficerów nieposiadających stopnia admiralskiego, a dowodzących czasowo zespołem co najmniej dwóch jednostek.
W latach 1862?1899 tytuł komodora był oficjalnym stopniem wojskowym w Marynarce Stanów Zjednoczonych. Status ten przywrócono również na krótko w okresie drugiej wojny światowej. W Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych nie jest już używany.