Last Minute

2017 majówka ..TERMIN- 29.04 – 03.05

organizowana przez    Wojciech Jakubowski     tel : 603 129 363

mail ;  zeglujznami_jakubowskiwojciech@wp.pl

Zapraszam na rejs żeglarski po jez. Nidzkim.
Zaczynamy sobota 29.04 godz.10:00 ( można przyjechać w piatek wieczorem 28.04 od 20:00 do 22:00)
Kończymy 03.05 około godz. 15:00
Pływamy w dwa lub trzy jachty ( Janmor28).  Jeden jacht to 6-7 załogantów + 1 sternik. Cały rejs to maksymalnie 21 uczestników + 3 sterników.
Start i koniec w Rucianym Nidzie …port U Faryja.. parking jest płatny.

Składka na rejs ………. 790 zł 

W cenie opłaty rejsowej jest …
1. miejsce na jachcie.
2. pełne wyżywienie
3. opłaty portowe + paliwo do silników.

Nie musisz znać się na żeglarstwie, ale musisz mieć ochotę przeżyć taką przygodę. Rejs majówkowy to powrót do systemu …biwakowo-harcerskiego … na niezłych jachtach ale bez prądu i ciepłej wody…taka moda na urlop eko. Dla ludzi którzy jeżdżą do zagranicznych kurortów ..to co proponuję to wręcz … survival ;-) Uczestnicy to osoby pełnoletnie, a nawet w wieku dojrzałym.

Jest to urlop bez dzieci, bez psów i bez kłopotów, ale z pełnym wyżywieniem i na wesoło!
 
OPŁATĘ dokonasz po kontakcie   z  Wojciechem Jakubowskim tel ; 603129363cie z 

mail ;  zeglujznami_jakubowskiwojciech@wp.pl

Tutaj jest opis na facebooku..        https://www.facebook.com/events/714410488722380/

 

OPIS REJSU …….. majówka 2017 ……

UCZESTNICY
Rejs żeglarski jest formą turystyki aktywnej.
Uczestnicy biorą czynny udział w obsłudze jachtu w trakcie żeglugi, w zachowaniu czystości na jachcie oraz przygotowywaniu posiłków. Życie na jachcie jest wspaniałą przygodą, wymaga jednak od załogantów pewnego wysiłku. Czasem drobne sprawy, które nie mają żadnego wpływu na nasze życie na lądzie, na jachcie urastają do dużego problemu. Dlatego receptą na udany rejs jest poczucie humoru, tolerancja, otwartość oraz pozytywne podejście do turystycznego życia bez wygód.  Duże znaczenie ma też umiejętność współpracy z pozostałymi członkami załogi, dbałość o higienę osobistą i prywatność innych osób oraz zachowanie porządku na jachcie.
Z chwilą oddania ostatniej cumy, zapominamy o kłopotach dnia codziennego i stajemy się załogą jachtu, wyruszającą po wakacyjną przygodę.

KAUCJA
Najpóźniej w chwili wejścia na jacht, każdy uczestnik wpłaca sternikowi kaucję w wysokości 200 zł w gotówce.
Kaucja zostanie zwrócona w dniu zakończenia rejsu, po potrąceniu ewentualnych strat powstałych na jachcie, wynikłych z winy załogi np. zgubienie- zniszczenie- utopienie itp. elementów wyposażenia jachtu. Kaucja nie obejmuje zniszczeń dokonanych przez uczestnika innemu uczestnikowi.
Za straty w sprzęcie wynikające z błędów w sztuce żeglarskiej odpowiada sternik.
Proszę przeczytać akapit na końcu opisu < SPRZĄTANIE JACHTU NA ZAKOŃCZENIE REJSU>

OGÓLNE ZASADY ORGANIZACJI REJSU
Kierownikiem rejsu jest Komodor.  czyli Wojtek Jakubowski.  Podlegają mu sternicy poszczególnych jachtów. Uczestnicy zostaną podzieleni na załogi, których liczebność i skład ustali Komodor w porozumieniu z uczestnikami.
Sternicy organizują życie załóg, odpowiadają za bezpieczne prowadzenie jachtów, prowadzą podstawowe szkolenie żeglarskie, są przewodnikami i doradcami uczestników. Załogi dzielone są na wachty, które codziennie przejmują obowiązki przygotowywania posiłków oraz utrzymywania jachtu w czystości. Wachty najczęściej liczą 2 osoby.
Uczestnicy rejsu nie muszą posiadać żadnych umiejętności żeglarskich.

TRASA REJSU
Rejs odbędzie się na jez. Nidzkim.Dokładna trasa zostanie ustalona przez Komodora rejsu po konsultacji z uczestnikami. Rejs jest propozycją skierowaną do miłośników dzikiej przyrody i traperskiego życia, pragnących odpocząć od zgiełku współczesnej cywilizacji. Noclegi organizowane będą głównie przy leśnych biwakach, bez dostępu do prądu i urządzeń sanitarnych. Porty będziemy odwiedzać na krótko, wyłącznie w celu dokonania koniecznego zaopatrzenia, ładowania akumulatorów oraz skorzystania z urządzeń sanitarnych (prysznic). Wieczory spędzamy głównie na zabawie przy ognisku, śpiewając szanty, piekąc kiełbaski i popijając różne napoje. 

JACHTY
Rejs odbywa się na jachtach typu Janmor 28. Są to duże, wygodne jachty o długości 8,5 m, o wysokości stania w kabinie i posiadające 8 koi (miejsc do spania). Koje są dwuosobowe, może się więc zdarzyć koedukacyjne miejsce do spania. Jachty nie są wyposażone w pościel.
Na jachcie nie ma prądu 230V. Kabina jachtu oświetlana jest wyłącznie z akumulatora. Nie wolno palić świeczek, wyłącznie latarki.

POSIŁKI
Posiłki przygotowywane są własnoręcznie przez załogę (przez wachtę kuchenną) z produktów dostarczonych przez organizatora. Produkty dostarczane są na trzy posiłki dziennie. Kambuz (czyli kuchnia) jest wyposażony w dwupalnikową kuchenkę gazową, garnki, czajnik gazowy (nie elektryczny), patelnie, deski do krojenia, kubki, talerze i sztućce. Na jachtach nie ma lodówek, dlatego wyżywienie będzie opierało się głównie na puszkach, półproduktach w słoikach oraz daniach gotowych (zapewniamy próżniowo pakowane kiełbaski na ognisko). Nie jest to niestety kuchnia domowa, ale staramy się maksymalnie urozmaicić jedzenie o pomidory, ogórki, cebulę, jajka, sery i inne produkty.
Ze zrozumiałych względów, są to jednak tylko dodatki, a nie podstawa wyżywienia.
Nie prowadzimy kuchni wegetariańskiej oraz innych specyficznych diet.
Nie zapewniamy kawy, piwa, soków, owoców, słodyczy, wody mineralnej oraz  innych napojów chłodzących.
W trakcie pobytu w niektórych portach będzie możliwość skorzystania z restauracji (na własny koszt). Osoby które nie będą chciały skorzystać z restauracji mogą sobie na jachcie przygotować przeznaczony dla nich tego dnia posiłek. Posiłki są przygotowywane przez wachtę kuchenną w formie porcji zgodnie z otrzymanym na rejs jadłospisem i dostarczonym prowiantem.
Własne zaopatrzenie (woda mineralna, słodycze, owoce, papierosy i inne używki) należy kupić na zapas przed rejsem, gdyż przez pierwsze 2-3 dni rejsu nie będzie dostępny żaden sklep.

HIGIENA OSOBISTA
Na jachcie nie ma łazienki, ciepłej wody ani WC. Naszą łazienką jest jezioro, a ciepła woda(prysznic) jest dostępna raz na 2 -3 dni w porcie. Natomiast WC to las i obowiązkowa saperka. Do mycia zębów korzystamy z czystej wody pitnej ze zbiornika wody na jachcie. W razie złej pogody częściej będziemy odwiedzali porty.
Doradzamy zabranie dwóch ręczników kąpielowych, ściereczki do rąk, nawilżonych chusteczek higienicznych, papieru toaletowego i lusterka.
W kabinie jachtów nie korzystamy z dezodorantów w sprayu (w kulce i płynie można), nie malujemy paznokci oraz nie czeszemy włosów. Te czynności wykonujemy poza kabiną.

BEZPIECZEŃSTWO
Za przestrzeganie przepisów żeglugowych oraz bezpieczeństwo na jachcie odpowiedzialny jest sternik. Załoga musi dostosować się do poleceń sternika w tym zakresie. Każdy jacht wyposażony jest w niezbędne środki ratunkowe czyli  kapoki i koło ratunkowe. Przed wypłynięciem członkowie załogi zostaną zapoznani z zasadami korzystania ze środków ratunkowych oraz poznają zasady bezpieczeństwa.
Na Mazurach działa bardzo sprawny system bezpieczeństwa, składający się z masztów ostrzegawczych, tablic meteorologicznych oraz sieci posterunków ratownictwa wodnego WOPR.
Każdy z uczestników powinien zapamiętać numer ratunkowy nad wodą – tel; 601 100 100

Kąpiel w jeziorze odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność uczestników, jednakże komodor i sternik mogą zabronić kąpieli. Każdy uczestnik może opuścić teren biwakowania rejsu ma jednak obowiązek powiadomienia o tym swojego sternika, oraz podać przypuszczalną godzinę powrotu. Przy każdym odejściu absolutnie trzeba zabierać ze sobą telefon, gdyż mieliśmy już przypadki zagubienia się uczestników w ostępach Puszczy Piskiej.

ZDROWIE
W rejsie mogą uczestniczyć wyłącznie osoby nie mające przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania żeglarstwa. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie powinny być indywidualnie wyjaśnione przed rejsem z lekarzem. Za powstałe komplikacje zdrowotne uczestnika organizator nie odpowiada. Na rejsie będzie apteczka pierwszej pomocy (wyłącznie środki opatrunkowe). Każdy uczestnik powinien zaopatrzyć się w podstawowe leki we własnym zakresie (np. leki przeciwbólowe, leki na niestrawność, leki na oparzenia słoneczne lub jakieś własne ). Prosimy zabrać aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego na wypadek potrzeby skorzystania z państwowej służby zdrowia. Obywateli UE obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. W nagłych przypadkach możemy liczyć na pomoc wodnej karetki pogotowia ratunkowego.

UBRANIE
Trzeba być przygotowanym na wszelkie warunki pogodowe i przed samym wyjazdem należy sprawdzić długoterminową prognozę pogody. Pamiętajmy, że pracując na pokładzie jachtu trudno jest się schować, zarówno przed deszczem (czasami niestety musimy płynąć w deszczu), jak i ostrym słońcem.
Odczuwanie zimna na wodzie jest dużo silniejsze niż na lądzie, dlatego w bagażu powinny znaleźć się miedzy innymi :
1. Sztormiak, który jest ideałem, albo przynajmniej dobra kurtka przeciwdeszczowa.
Proponujemy również zabrać małą składaną parasolkę z którą wychodzimy na ląd.
2. Ciepły sweter oraz polar (noce na Mazurach potrafią być chłodne).
3. Dwie pary długich spodni ( bo co będzie jak się jedne podrą ? )
4. Wełniana czapeczka, a dla osób wrażliwych na wiatr, szalik ( to nie żart )
5. Czapka przeciwsłoneczna lub kapelusz (chroni zarówno przed słońcem, jak i deszczem).
6. Buty sportowe typu adidas, tenisówki, sandały (z zapinaną piętą), klapki pod prysznic,
buty do kąpieli w jeziorze, bo na dnie jeziora jest dużo dziwnych rzeczy oraz kalosze.
Wszystkie buty na miękkiej podeszwie. W czasie żeglugi nie chodzimy po jachcie na boso
ani w klapkach, bez zapinanej pięty, bo mieliśmy już przypadki skaleczeń gołej stopy
oraz poślizgnięcia się i skręceń kostki.
7. Rękawiczki żeglarskie są przydatne, ale nie są konieczne (najlepsze są takie bez palców),
ale nie typu „ogrodowe wampirki”.

Reszta ubrań według uznania.

Każdy na jachcie będzie miał miejsce na swoje osobiste rzeczy, jaskółka (na burcie) oraz bakista (pod spaniem). Prosimy o posegregowanie swoich rzeczy i spakowanie ich do małych, nie szeleszczących reklamówek. Małe paczki ułatwią rozlokowanie rzeczy na jachcie. Torby podróżne, walizki i plecaki, w których przywozimy swoje rzeczy, zostawiamy w samochodach. Na jachtach nie ma dla nich miejsca. Można zabrać wieszaki na ubrania (takie jak w szafie). Wygodnie na nich się wiesza sztormiak lub ręcznik do wysuszenia. Na rejsie nie ma możliwości prania i suszenia, należy więc zabrać odpowiednią ilość garderoby, a szczególnie bielizny osobistej. Pamiętajmy jednak, że ilość miejsca na jachcie jest ograniczona.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE.
Każdy uczestnik musi posiadać;
śpiwór (może być z poszewką), prześcieradło (bez ściągaczy/gumek), poduszkę typu „jasiek” oraz miękką torbę/pokrowiec, w którą w ciągu dnia należy chować pościel.
Należy też zabrać:
1. latarkę z zapasem baterii,
2. krem z mocnym filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne,
3. środek przeciwko komarom i kleszczom (krem, spray, świece),
4. smycz (sznurek) zabezpieczająca telefon i okulary przed wpadnięciem do wody,
5. wodoodporny pokrowiec na telefon i dokumenty.

Można też zabrać swój ulubiony kubek do herbaty, ulubiony nóż, aparat fotograficzny i kamerę aby uwiecznić swoją żeglarską przygodę.
Za utratę lub zniszczenie rzeczy osobistych Uczestników Organizator nie ponosi odpowiedzialności.

OGNISKO
Wieczory najczęściej spędzamy przy ogniskach, dlatego wszelkie instrumenty typu gitara, organki lub inny niewielki instrument muzyczny jest mile widziany. Znamy sporą ilość szant i piosenek turystycznych, a śpiewniki z utworami będą na rejsie dostępne. Proponujemy zabrać składane krzesełko turystyczne, przydatne podczas ognisk i pikników na lądzie . Krzesełko nie może być za duże, żeby zmieściło się na jachcie.

UŻYWKI
Picie alkoholu oraz używanie innych środków odurzających w trakcie żeglugi po jeziorze jest zabronione. Uczestnik rejsu będący w stanie nietrzeźwym nie zostanie dopuszczony do żeglowania po jeziorze. Nieprzestrzeganie zakazu spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających podczas żeglugi i próby pływania w stanie nietrzeźwym będzie traktowane jako działanie zagrażające bezpieczeństwu załogi i może skutkować wydaleniem dyscyplinarnym uczestnika z rejsu, bez prawa zwrotu poniesionych opłat. Nie znaczy to oczywiście, że podczas postoju, przy ognisku lub do posiłku nie można wypić piwa czy drinka, jednakże należy to robić w rozsądnych ilościach, aby w stanie trzeźwości być gotowym do wypłynięcia. W kabinach jachtów obowiązuje zupełny zakaz palenia papierosów oraz e-papierosów. Można to robić poza kabiną.

OPŁATY DODATKOWE
Przykładowe ceny usług w portach:
Prysznic 8-12 zł, toaleta 1-2 zł, ładowanie telefonu lub laptopa 1-2 zł.
W niektórych portach trzeba się liczyć z opłatami za drewno na ognisko (to nie żart).
Podstawą na mazurach jest nadal gotówka.
Możliwość płacenia kartą płatniczą jest na rejsie mocno ograniczona, a wypłata pieniędzy z bankomatów prawie nierealna. Proszę zabrać gotówkę(drobne!!!!) i nie liczyć na bankomaty.

KOMUNIKACJA
W większości odwiedzanych miejsc jest zasięg sieci komórkowych. Dostęp do internetu jest bardzo ograniczony. Ładowanie telefonów i innych urządzeń elektronicznych na jachtach jest niemożliwe.
Ładowanie odbywa się wyłącznie w większych portach (co 3-4dni) należy więc oszczędzać baterie
(np. wyłączać telefon w nocy) lub mieć zapasowe. Na rejs nie warto zabierać laptopów.

SPRZĄTANIE JACHTU NA ZAKOŃCZENIE REJSU.
Jachty na początku rejsu są wysprzątane i w takim samym stanie trzeba je zostawić załodze następnej. Trzeba więc wykonać kilka czynności porządkowych, które będą przedstawione uczestnikom już na rejsie. Najczęściej wszyscy załoganci wykonują razem te czynności i wtedy sprzątnięcie jachtu dla każdego uczestnika to stosunkowo niewielka praca. Czasem jednak z różnych powodów (np. zdrowotnych lub awaryjny wcześniejszy wyjazd) jakiś uczestnik nie może dołączyć się do wspólnej pracy.
W tej sytuacji z kaucji zostanie mu potrącona kwota 100zł.

ZDJĘCIA I FILMY
Na rejsie wiele osób robi zdjęcia i filmy. Osoby, które nie wyrażają zgody na publikowanie swoich wizerunków na portalach typu Facebook lub innych, proszone są o poinformowanie o tym wszystkich uczestników pierwszego dnia rejsu oraz o unikanie sytuacji w których zdjęcia będą im robione.  Brak takiego zastrzeżenia będzie uważane za wyrażenie zgody na publikacje.

 

Pytania  … kontakt z Wojciechem Jakubowskim tel ; 603129363

mail ;  zeglujznami_jakubowskiwojciech@wp.pl